Schodiště patří bezesporu k jedné z největších nutností v domě. I v těch přízemních se bez něj neobejdeme, neboť je to způsob, jak se dostat do sklepních prostor či na půdu. A i když použijeme výtah, zákon jasně říká, že kvůli bezpečnosti musíme mít i schodiště. Je to jen pochopitelné. Pokud by například došlo k požáru a přestal jít proud, musí mít lidé možnost dostat se ven, bez ohledu na to, ve kterém patře se zrovna nachází. A právě schody jim to umožní. Jejich nedílnou součástí je pak zábradlí.
Pokud si dům stavíme sami, pak právě zábradlí na schodiště pro nás může představovat oříšek. Jeho výroba, pokud tedy má být uděláno pořádně, je totiž těžší, než se na první pohled zdá. A vzhledem k tomu, že tu jde doslova o naši bezpečnost, se rozhodně vyplatí nic nepodceňovat.
V první řadě je to samozřejmě pevnost. Ta by měla být taková, aby dokázalo udržet i více lidí, kteří se o něj budou plnou silou opírat. Nemělo by v žádném případě praskat či vykazovat nějaké známky námahy. Proto je také potřeba zvolit dostatečně pevný materiál. K tomuto účelu se nejčastěji používá nerezová ocel.
S pevností pak souvisí i upevnění. Měli bychom jej připevnit tak, aby jej ani několik lidí, opírajících se plnou vahou, nevytrhlo. Způsobů, jak toho docílit, je mnoho, a závisí na celkové konstrukci jak schodiště, tak i samotného domu. Pak je tu také výška. Ta musí být taková, aby se jej mohli všichni členové domácnosti pohodlně držet. Naštěstí v tomto ohledu existují standardizované rozměry, které je poměrně snadné najít. Těmi se při konstrukci můžeme řídit.
Držadlo by pak mělo být dostatečně pohodlné k držení, a nemělo by způsobovat žádná zranění, ať už by se jednalo o třísku ze dřeva nebo statický šok z plastu. Takové by totiž bylo silně kontraproduktivní – a to rozhodně nechceme. Přeci jen, jde tu o bezpečnost naši i naší rodiny.