Pozvali jste na návštěvu vaše přátele ze zahraničí a chtěli byste jim ukázat vaši vlast tak, jak ji vnímal hudební skladatel Bedřich Smetana? Ten se stal známým ve světě již před mnoha lety a jeho cyklus symfonických básní je jedním z nejkrásnějších hudebních skvostů této planety. Bedřich Smetana se v něm v době tzv. národního obrození zaměřil na velmi významné části vlasti, například na bájnou horu Blaník, pražský Vyšehrad, na oslavu české malebné krajiny v básni „Z českých luhů a hájů“, na husitské revoluční hnutí v básni „Tábor“ a neušla pozornosti také jedna z nejkrásnějších řek Evropy Vltava.
A právě na Vltavu byste mohli vycestovat s pronajatým vozem z autopůjčovny v Praze 9 https://autopujcovna-milan.cz/. Můžete si v přehrávači ve vozidle (pokud tam je k dispozici) k tomu samozřejmě pustit patřičný hudební doprovod a zamířit tam, kde Vltava pramení, tedy například k prameni Teplé Vltavy k Černé hoře u Kvildy. Zajistíte si tu ubytování a druhý den se pustíte do objevování přírodních krás v okolí řeky, abyste porovnali její skutečnou malebnost s hudebním vyjádřením prvních tónů Smetanova díla.
Budete směřovat po silnici podél řeky na Borová Lada, do Horní Vltavice, k Lenoře a Soumarskému mostu, a silnicí přes Volary a Želnavu pak překlenete úsek horního toku až k vzdutí Lipna. Přes čtyřicet kilometrů dlouhé Lipno se přesunete podél jeho levého břehu směrem k Frymburku a Lipnu nad Vltavou a zastavit byste se mohli alespoň na pár hodin v Loučovicích na prohlídku Čertovy stěny – Luč a Čertových proudů. Výpravu v povodí Vltavy zakončíte návštěvou Vyššího Brodu, hradu Rožmberk nad Vltavou, Českého Krumlova a Zlaté Koruny, případně i zříceniny hradu Dívčí Kámen a nakonec zjistíte, že Vltava opravdu stojí za to spatřit její hladinu i malebné říční okolí. Dáte pak panu Smetanovi za pravdu a pomyslně smeknete svůj klobouk před tím, že si vybral právě tuto řeku, a že zkomponoval tak úžasné hudební dílo.